Nieuw Kleuteronderwijs Lager onderwijs Secundair onderwijs

Gedragscoach in het basis- en secundair onderwijs

Start je dit schooljaar als gedragsexpert en wil je je verdiepen in een sterk en gedragen gedragsbeleid op school? Dan is deze opleiding iets voor jou. Je maakt kennis met de beleidsmatige, coachende en verbindende rol van de gedragsexpert/​gedragscoach. Deze vorming past binnen het actieplan Goed Gedragen door Onderwijs Vlaanderen.

Over de opleiding

Dit vormingstraject bestaat uit twee opleidingsdagen, een webinarreeks en een regionaal terugkommoment. 

Wat komt aan bod?

  • Rol als gedragsexpert binnen het schoolbreed gedragsbeleid: je maakt kennis met de regelgeving, een eerste aanzet tot een gedragsbeleid en het installeren van een sterke brede basiszorg. 
  • Webinarreeks ​‘Escalatie van gedrag’ door Kees van Overveld. 
  • Rol als gedragsexpert bij de omgang met signaalgedrag en coaching: je gaat verder aan het werk met de inhouden van de webinars en maakt kennis met coachende vaardigheden. Binnen het gedragsbeleid formuleer je doelen en acties voor je school. 
  • Regionaal terugkommoment: je leert acties opvolgen en effecten in kaart brengen. Je gaat via intervisiemethodieken in gesprek met elkaar.

Deze vorming past binnen het actieplan Goed Gedragen door Onderwijs Vlaanderen.

Voor wie

  • (Startende) Gedragsexpert in basis- en secundair onderwijs
  • (Startende) Gedragscoach in basis- en secundair onderwijs 

Programma

Dit traject bestaat uit twee volledige opleidingsdagen in Huis Madou en een webinarreeks door Kees van Overveld. Het traject sluit af met een intervisie tijdens een regionaal terugkommoment. 

Dag 1 - Rol als gedragsexpert binnen het schoolbreed gedragsbeleid 

  • Je krijgt zicht op de decretale verwachtingen en vertaalt deze naar je eigen praktijk. 
  • Je verdiept je in de mogelijke taken van een gedragscoach en verkent de essentie van het actieplan Goed Gedragen. 
  • Je leert cyclisch en planmatig werken binnen het gedragsbeleid, met extra aandacht voor beeldvorming. 
  • Je maakt kennis met verschillende kaders en wetenschappelijke inzichten om preventief aan de slag te gaan over gedrag op school. Je vertaalt deze naar je eigen praktijk.

Webinarreeks door gedragsdeskundige Kees van Overveld

  • Webinar 1 - Ordeverstorend gedrag als bedreiging voor sociale veiligheid (60 min)
    Klein storend gedrag kan snel uitgroeien tot een groter probleem wanneer het niet wordt aangepakt. In deze sessie ontdek je waarom ordeverstorend gedrag een bedreiging vormt voor de sociale veiligheid en welke rol je als leraar speelt in het bewaken van een positief klas- en leerklimaat.
  • Webinar 2 - Escalerend gedrag herkennen en aanpakken (60 min)
    Hoe herken je dat gedrag aan het escaleren is? En vooral: wat doe je wanneer een situatie dreigt uit de hand te lopen? In deze sessie krijg je inzicht in signalen van escalerend gedrag en leer je hoe je snel en doeltreffend kunt handelen.
  • Webinar 3 - Agressief gedrag (60 min)
    Niet alle agressie heeft dezelfde oorsprong of betekenis. In deze sessie maakt Kees van Overveld het onderscheid tussen reactieve en proactieve agressie en toont hij hoe emotionele ontwikkeling een belangrijke sleutel vormt in de aanpak van agressief gedrag.

Dag 2 - Rol als gedragsexpert bij de omgang met signaalgedrag en coaching 

  • Je krijgt zicht op de decretale verwachtingen over de samenwerking met decretale partners en vertaalt deze naar je eigen praktijk. 
  • Je vertaalt kaders en wetenschappelijke inzichten naar je eigen praktijk, om curatief aan de slag te gaan met gedrag op school. 
  • Je krijgt inzicht in coachende vaardigheden met betrekking tot het begeleiden van leerlingen, leerkrachten en ouders en vertaalt deze naar je eigen praktijk. 
  • Je leert cyclisch en planmatig werken binnen het gedragsbeleid met extra aandacht voor doelen, acties, effecten en indicatoren.

Dag 3 - Regionaal terugkommoment (halve dag)

  • Je leert het gedragsbeleid implementeren en evalueren. 
  • Je leert acties borgen en bijsturen op basis van de evaluatie. 
  • Je gaat met collega-gedragscoaches in overleg over de aanpak op jouw school.

Data en locaties

Start op maandag 15 februari 2027

Toon details SCHRIJF JE IN
Sessies
Titel Dag 1 - Rol als gedragsexpert binnen het schoolbreed gedragsbeleid Locatie en lesgever Huis Madou
Datum en uren maandag 15 februari 2027
09:00 - 16:00
Titel Webinar 1: Ordeverstorend gedrag tijdig aanpakken Locatie en lesgever Webinargeek
Kees van Overveld
Datum en uren dinsdag 2 maart 2027
16:00 - 17:00
Titel Webinar 2: Escalaties herkennen en stoppen Locatie en lesgever Webinargeek
Kees van Overveld
Datum en uren dinsdag 23 maart 2027
16:00 - 17:00
Titel Webinar 3: Agressief gedrag begrijpen en begeleiden Locatie en lesgever Webinargeek
Kees van Overveld
Datum en uren dinsdag 4 mei 2027
16:00 - 17:00
Titel Dag 2 - Rol als gedragsexpert bij de omgang met signaalgedrag en coaching Locatie en lesgever Huis Madou
Datum en uren donderdag 27 mei 2027
09:00 - 16:00
Titel Regionaal terugkommoment Locatie en lesgever Datum en uren maandag 7 juni 2027
09:00 - 12:00
Tarieven voor het hele traject
Type Leden Tarief 450 euro
Type Niet-leden Tarief 495 euro
Cursuscode

FNGED D1 1000

Praktisch

Functietraject
- 2 volledige opleidingsdagen in Huis Madou
- 3 webinars met een externe spreker (Kees van Overveld)
- 1 intervisie tijdens een regionaal terugkommoment

Data en locaties

Heb je een vraag?

Greet Guldemont
02 506 50 99